Pieluszki bambusowe i flanelowe - ekopieluszkimuumi.pl

Pieluszki bambusowe i flanelowe – czym różnią się od tetry i dlaczego warto zastanowić się nad ich zakupem?

Pieluszki to ważny wybór nie tylko ze względu na częstotliwość ich wykorzystywania, ale również z powodu dbania o stan delikatnej skóry noworodka czy niemowlaka.

Jeśli, więc jesteśmy zdecydowani korzystać z pieluszek wielokrotnego użytku to warto zastanowić się nad jeszcze bardziej łagodnymi dla skóry dziecka tkaninami. Mowa tu o pieluszkach bambusowych i flanelowych.

Czym cechują się pieluszki bambusowe, a czym flanelowe? Jak należy je prać i na co zwracać uwagę, aby wybrać najlepsze?

Czytajcie dalej.

Czym są pieluchy bambusowe?

Pieluszki bambusowe są wykonane z materiału zwanego wiskozą bambusową. Można również spotkać pieluchy tego rodzaju wykonane z bawełny z domieszką przędzy bambusowej. Są one bardzo delikatne w dotyku, a dodatkowo wykazują działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne co sprawia, że zyskują one coraz większą popularność.

Pieluchy bambusowe wymagają takiego samego dbania jak pieluszki z tetry czy flaneli. Ze względu na wysoką chłonność mogą one być stosowane również jako zamiennik ręcznika. Dobrze sprawdzą się także w roli kocyka czy przytulanki.

Charakterystyka pieluch flanelowych

Pieluszki z flaneli mają wiele wspólnego z omawianymi we wcześniejszym artykule pieluszkami tetrowymi. Jednak w przeciwieństwie do nich są znacznie grubsze, bardziej miękkie w dotyku i zdecydowanie bardziej chłonne.

Ze względu na grubość materiału pieluszki flanelowe sprawdzą się także w roli podkładów do wózka, łóżeczka czy fotelika samochodowego czy ciepłego kocyka. Dbanie o pieluchy flanelowe nie różni się niczym od utrzymywania w czystości pieluszek z bambusa czy tetry.

Pieluszki bambusowe i flanelowe - ekopieluszkimuumi.pl
Czym różnią się pieluchy bambusowe od flanelowych?

Na co zwrócić uwagę wybierając pieluchy bambusowe oraz flanelowe?

Wybierając pieluszki z bambusa lub flaneli najlepiej jest robić to w sklepach stacjonarnych, w których mamy możliwość dotknięcia tkaniny i subiektywnego ocenienia jej jakości. Jednak również zakup tego rodzaju pieluch przez Internet nie sprawi nam problemów, jeśli będziemy kierować się pewnymi wytycznymi dotyczącymi gramatury materiału oraz wymiarów pieluchy.

Gramatura to określenie stosowane do wyrażenia wytrzymałości materiałowych pieluszek poprzez wyrażenie masy tkaniny na jeden metr kwadratowy. Nazwa gramatura wzięła się od tego, że masa ta wyrażana jest w gramach. Jednak większa gramatura pieluszki to nie tylko jej zwiększona wytrzymałość, ale także zdolność chłonięcia wilgoci. Dlatego też, jeśli chcemy korzystać z pieluszek na co dzień to wybierzmy pieluszki, których gramatura jest wyższa niż 120 gram na metr kwadratowy.

Wymiary pieluszki mają największe znaczenie przy jej zakładaniu na dziecko. Najczęściej spotykane wymiary pieluszek to:

  • 60 cm x 80 cm,
  • 70 cm x 70 cm,
  • 70 cm x 80 cm,
  • 80 cm x 80 cm.

Zwróćmy też uwagę na bezpieczeństwo naszego maleństwa i wybierzmy pieluszki, które posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty. Wśród nich spotkać można certyfikaty Bezpieczny dla dziecka, Bezpieczny dla niemowląt czy Oeko – Tex będący certyfikatem międzynarodowym.

Ile pieluch na początek?

Ilość pieluszek stanowi częsty dylemat nawet dla doświadczonych rodziców. Dzieci się różnią i również od tego może zależeć liczba potrzebnych nam pieluch. Przyjmuje się, że noworodek wymaga zmiany pieluszki około 10 razy w ciągu doby. U niektórych dzieci czas ten może być dłuższy lub krótszy. Do tego warto też pomyśleć o tym, czy nasze dziecko ma tendencję do ulewania. Bowiem wtedy ilość potrzebnych nam pieluszek wzrośnie.

Jeśli planujemy, że nasze dziecko będzie korzystać wyłącznie z pieluszek bambusowych lub flanelowych to na początek powinniśmy ich kupić nawet około 40 sztuk. W przypadku korzystania pieluszek wielorazowych okazjonalnie lub w zastępstwie ściereczek do wycierania twarzy bobasa powinno nam wystarczyć od 10 do 20 sztuk.

Jak prać pieluchy bambusowe i flanelowe?

O pieluchy z bambusa bądź flaneli dbamy podobnie jak ma to miejsce w przypadku pieluszek tetrowych. Najpierw musimy pozbyć się ewentualnych większych zanieczyszczeń do sedesu, a następnie opłukać pieluchę pod bieżącą wodą.

Pieluchy wielorazowe należy prać w 90 stopniach Celsjusza. Są jednak od tej reguły pewne odstępstwa. Temperatura może być mniejsza, gdy użyjemy specjalnych środków odkażających do prania lub w przypadku, gdy pielucha jest podszyta wodoodpornym materiałem. Wtedy możemy wyprać pieluchę nawet w 40 stopniach Celsjusza.

Do prania pieluch nie używamy płynów do płukania tkanin czy wybielaczy. Ich użycie spowoduje, że pielucha stanie się mniej chłonna. Dodatkowo, silne detergenty mogą wywołać u niemowlaka podrażnienia czy alergie skórne.

Pieluszki bambusowe i flanelowe - ekopieluszkimuumi.pl
Jakie są wady i zalety pieluch bambusowych i flanelowych? Zobacz co o tego rodzaju pieluchach mówią rodzice.

Zalety i wady pieluszek bambusowych oraz flanelowych

Pieluchy bambusowe są niebywale miękkie i jednocześnie bardzo trwałe. W dotyku przypominają one jedwab. Są też biodegradowalne co ucieszy rodziców żyjących ekologicznie i dbających o losy środowiska.

Pieluchy bambusowe można używać przez cały rok, ponieważ latem pozwalają ochłodzić się skórze, a z kolei zimą zatrzymują ciepło. Pieluszki flanelowe polecane są na zimę ze względu na grubszą i cieplejszą tkaninę.

Zarówno pieluchy bambusowe, jak i flanelowe świetnie wchłaniają wilgoć i mogą być stosowane nie tylko jako pieluszki, ale także kocyk.

Opinie

Rodzice chętnie korzystają z pieluch wielorazowych bambusowych bądź flanelowych z paru przyczyn. Tego rodzaju pieluchy pozwalają nam w dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzić wiele pieniędzy.

Ponadto, mile widziane są też one ze względu na nie wytwarzanie dodatkowych odpadów, które powstałyby w przypadku korzystania z pieluszek jednorazowych. Szczególne zasługi mają tu pieluchy bambusowe, które są biodegradowalne.

Producenci i ceny

Do firm produkujących pieluchy bambusowe bądź flanelowe należą marki takie jak Atk, BabyOno, Bobolider, Bocioland, Camphora, Close, Close Parent, ColorStories, Cool Club,  Kikko, Lullalove, Lulujo, MayLily, Mommy Mouse, Motherhood, Poofi, Pulp, Sensillo, Texpol czy Weber. Ceny pieluch różnią się w zależności od ich wielkości, grubości czy ozdobnego nadruku i oscylują w granicach od około 3 do  50 złotych za sztukę.

O jednym z rodzajów przedstawionych przez nas pieluch możesz posłuchać więcej w poniższym filmiku:

Z jakich pieluszek korzystacie najczęściej? Bambus, flanela, a może wspomniana we wcześniejszym tekście tetra?

Dajcie znać w komentarzach.

One thought to “Pieluszki bambusowe i flanelowe – czym różnią się od tetry i dlaczego warto zastanowić się nad ich zakupem?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *