pieluszki tetrowe - ekopieluszkimuumi.pl

Pieluszki tetrowe – jak wybrać te najlepsze dla naszego dziecka?

Ekonomia, ekologia i zdrowie maluszka. To zazwyczaj te trzy kwestie decydują o tym, że rodzice skłaniają się ku zakupowi pieluszek tetrowych. Pozwalają one bowiem zaoszczędzić pieniądze, są zdrowe dla skór dziecka. Dodatkowo nie tworzymy zbędnych odpadów co miałoby miejsce w przypadku korzystania z pieluszek jednorazowych.

Jeśli chcecie poznać wady i zalety pieluch tetrowych, dowiedzieć się jak je prać oraz wielu innych przydatnych rzeczy związanych z tym typem pieluch, to czytajcie dalej.

pieluszki tetrowe - ekopieluszkimuumi.pl
Ile kosztują pieluszki tetrowe?

Czym są pieluszki tetrowe?

Pieluchy tetrowe zrobione są z bawełny. Jest to materiał naturalny, chłonny oraz przepuszczające powietrze, a przy tym delikatny dla skóry.

Aktualnie, oprócz klasycznych białych pieluszek tetrowych możemy spotkać szeroką gamę pieluch w różnorodne wzory i kolory.

Na co zwrócić uwagę kupując pieluszki z tetry?

Pieluchy tetrowe to asortyment, który najlepiej kupować stacjonarnie, po zobaczeniu produktu na żywo. W ten sposób możemy ocenić jakość tkaniny oraz zobaczyć czy pielucha o określonych wymiarach będzie wygodna do składania.

Wybierając pieluchy wykonane z tetry należy zwrócić uwagę na:

  • gramaturę,
  • rozmiar.

Gramatura to oznaczenie stosowane do wyrażenia masy jednego metra kwadratowego tkaniny w gramach. Większa masa tetry świadczy o jej większej wytrzymałości, ze względu na zwiększoną gęstość materiału. Jest ona wtedy również bardziej chłonna. Jeśli zamierzamy korzystać z pieluszek tetrowych jako pieluch w pełnym tego słowa znaczeniu to warto zdecydować się na wysoką gramaturę, czyli tę, która przekracza 120 gram na metr kwadratowy.

Rozmiar ma szczególne znaczenie przy składaniu i zakładaniu pieluchy niemowlęciu. Najczęściej można zetknąć się z pieluchami tetrowymi o wymiarach 60 cm x 80 cm, 70 cm x 80 cm i 80 cm x 80 cm. Największym powodzeniem cieszą się pieluszki kwadratowe o wymiarach 80 cm x 80 cm.

Ponadto, kupując pieluchy tetrowe, musimy pamiętać również o zakupie odpowiedniego dla dziecka otulacza lub pieluchomajtek zapobiegającym możliwemu przeciekaniu pieluszki tetrowej.

Jakie są zastosowania pieluszek z tetry?

Wbrew pozorom pieluchy tetrowe nie służą wyłącznie jako wspomniane pieluszki. Rodzice znajdują dla nich wiele zastosowań. Można powiedzieć, że pieluszki tetrowe są uniwersalne i wielofunkcyjne.

Pieluszki tetrowe znalazły zastosowanie w takich sytuacjach jak:

  • podkładanie pieluszki pod głowę dziecka, gdy dziecku się ulewa,
  • przytulanie pieluszki przez dziecko i traktowanie jako maskotki, którą można łatwo i regularnie prać,
  • kładzenie pieluszki na ramię rodzica w trakcie odbijania,
  • wycieranie twarzy dziecka,
  • wyściełanie dna wanienki do kąpieli,
  • podłożenie u dziecka pieluchy tetrowej w trakcie wizyty u lekarza,
  • nakrycie zamiast kocyka w upalne dni.

Zdziwieni tym ile opcji może dać zwykła pielucha tetrowa?

pieluszki tetrowe - ekopieluszkimuumi.pl
Czy z pieluszek tetrowych można korzystać od pierwszych dni życia dziecka?

Jak zakładać pieluszki tetrowe?

Do jednej z najpopularniejszych metod zakładania pieluch należy sposób będący jednocześnie jednym z tych najstarszych.

Potrzebne będą do tego dwie kwadratowe pieluszki tetrowe. Jedną tetrę składamy na pół, aby utworzyła trójkąt. Drugą pieluszkę również składam na pół, jednak nie w trójkąt, a w prostokąt.

Jeden z wierzchołków trójkąta (ten tworzący 90 stopni) powinien być skierowany w naszą stronę. Na to nakładamy drugą pieluchę tetrową oraz układamy w tym dziecko. Następnie, prostokątną pieluchę oraz dolny róg trójkąta przekładamy między nogami niemowlaka. Pozostałymi bokami trójkątami owijamy brzuszek dziecka.

Aby zapobiec możliwemu przeciekaniu, na pieluszki nakładamy otulacz bądź pieluchomajtki.

Jak należy prać pieluchy tetrowe?

Pieluchy tetrowe najpierw należy wypłukać, aby pozbyć się największych zanieczyszczeń, a następnie wyprać ją w 90 stopniach Celsjusza za pomocą płatków mydlanych lub łagodnych proszków lub płynów do prania przeznaczonych do ubranek dla dzieci.

Ważne jest, aby do prania pieluszek nie używać płynów do płukania tkanin. Spowodują one, że pielucha tetrowa będzie mniej chłonna. Ponadto, płyny do płukania mogą przyczynić się do podrażnień skóry niemowlaka.

Jakie są wady i zalety pieluch tetrowych?

Pieluchy tetrowe to najtańsze alternatywa dla pieluch. Jest to rozwiązanie polecane dla dzieci ze skłonnościami do alergii skórnych oraz podrażnień. Tetra jest idealna na lato, ponieważ przepuszcza powietrze i przez to nie powoduje odparzeń. Dzieci korzystające z pieluch tetrowych zdecydowanie szybciej uczą się korzystać z nocnika. Ponadto, pieluchy są rozwiązaniem ekologicznym, pozwalającym na oszczędność materiałów.

Niestety, pieluszki tetrowe należy często zmieniać, prać oraz prasować co łączy się z dodatkowym nakładem pracy, której przy małym dziecku i tak jest już sporo.

pieluszki tetrowe - ekopieluszkimuumi.pl
Zobacz co o pieluchach tetrowych myślą inni rodzice.

Ile pieluch tetrowych kupić na początek?

Gdy kompletujemy wyprawkę dla noworodka, szczególnie przy pierwszym dziecku, to często zastawiamy się co będzie nam potrzebne i w jakiej ilości. Ten sam dylemat dotyczy pieluch wielorazowych.

Ilość w jaką musimy się wyposażyć zależy od tego, czy będą one jedynie uzupełnieniem w pielęgnowaniu dziecka, czy mają zastąpić pieluszki jednorazowe. Jeśli chcemy korzystać z pieluch tetrowych jedynie czasami to w zupełności wystarczy zakup około 20 sztuk. Natomiast jeśli decydujemy się na całkowite zastąpienie pieluch jednorazowych, pieluchami tetrowymi to powinniśmy zakupić około 40 sztuk.

Opinie

Rodzice preferujący tetrę robią to z kilku powodów. Tetra jest tańsza niż pampersy. Pieluchy tetrowe są często wybierane przez rodziców chcących żyć ekologiczne w duchu idei „zero waste”, a jeszcze inni wybierają tetrę ze względu na przekonanie, że pieluszki wykonane z tego materiału są zdrowsze dla skóry dziecka.

Producenci i ceny pieluszek tetrowych

Pieluchy wykonane z tetry produkują firmy takie jak Akuku, Alvi, Bocioland, Kikko, Lullalove, Motherhood, Sensillo, Texpol czy Weber. Ceny wahają się od około 2 złotych do około 80 złotych i zależą od gramatury, rozmiaru czy wzornictwa pieluszki.

Jeśli zastanawiacie się czy pieluszki tetrowe są odpowiednie dla noworodków to w tym filmiku znajdziecie odpowiedź:

Co sądzicie o pieluszkach tetrowych? Stosowaliście je przy swoich dzieciach?

Dajcie znać w komentarzach.

 

One thought to “Pieluszki tetrowe – jak wybrać te najlepsze dla naszego dziecka?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *