pieluszki wielorazowe - ekopieluszkimuumi.pl

Pieluszki wielorazowe – czym są? Czy to, to samo co pieluchy materiałowe?

Chociaż pieluszki tetrowe to pierwsze co przychodzi nam na myśl po usłyszeniu sformułowania pieluchy wielorazowe to nie końca jest to zgodne z rzeczywistością.

A to dlatego, że pieluchy wielorazowe to zdecydowanie szersza gama produktów niż pieluszki tetrowe, bambusowe czy flanelowe. Wymienić należy tutaj jeszcze kilka rodzajów pieluch, które z powodzeniem całkowicie zastępują pieluszki jednorazowe.

Czym dokładnie są pieluszki wielorazowe? Jakie są ich rodzaje i jak wybrać najlepsze?

Czytajcie dalej.

Pieluszki wielorazowe – o czym mowa?

Najprościej rzecz ujmując pieluchy wielorazowe to zmodernizowana wersja pieluch tetrowych, z jakich korzystano pokoleniami, i które nadal święcą swoje triumfy.

Pierwszym co rzuca się w oczy po zobaczeniu pieluszek wielorazowych to ich wygląd, który może niektórych zmylić i sprawić, że pieluchy te zostaną uznane za tak zwane jednorazówki.

Podobieństwo do jednorazowych pieluch może wynikać również ze sposobu zapinania. Pieluszki wielokrotnego użytku również są zapinane na napy lub rzepy.

pieluszki wielorazowe - ekopieluszkimuumi.pl
Gdzie kupić pieluchy wielorazowe? Ile one kosztują?

Jakie są rodzaje pieluszek wielorazowych?

Pośród pieluszek wielorazowych możemy wyróżnić następujące ich rodzaje:

  • pieluszki typu kieszonka,
  • pieluszki typu SIO (Snap In One),
  • pieluszki typu AIO (All In One).

Pieluszki kieszonki składają się z dwóch złączonych ze sobą warstw tkanin, co sprawia, że w jeszcze większym stopniu przypominają one pieluszki jednorazowe, przy czym materiał wierzchni zawsze jest tkaniną wodoodporną. Tkanina ta daje gwarancję, że pieluszka nie przecieknie.

Materiał zastosowany wewnątrz to miła i delikatna dla dziecięcej skóry tkanina, której zadaniem jest odciąganie wilgoci od skóry dziecka. Do tego celu najczęściej stosuje się welur oraz mikropolar, a między nimi jest specjalna kieszonka, do której wkłada się wkład.

Pieluszki Snap In One składają się z otulacza z napami oraz specjalnego wkładu umożliwiającego wpięcie go w owe napy. Niektóre z tego rodzaju pieluch wielorazowych pozwalają na umieszczenie dwóch wkładów w celu zwiększenia chłonności. Ten rodzaj pieluch nie wymaga każdorazowej wymiany razem z otulaczem podczas przewijania. Jeśli pieluszka nie przeciekła możemy wymienić jedynie wkład w pieluszce i założyć ją ponownie na dziecko.

Pieluszki All In One to tak zwane pieluszki hybrydowe, które posłużą nam za otulacz na dowolny rodzaj wkładu. Pieluchy AIO możemy także zakładać na inne pieluszki jeśli uznamy, że mogą one przecieknąć.

Wkłady w pieluchach wielorazowych

Wybór wkładów to również istotne zadanie przy kompletowaniu pieluszek wielorazowych. Jednym z ciekawszych rodzajów wkładów są wkłady łączone, które zostały stworzone z kilku warstw różnego rodzaju tkanin co pozwala na zachowanie dużej chłonności przy jednoczesnej delikatności wobec dziecięcej skóry.

Jednak to nie jedyne wkłady do pieluch z jakimi możemy się spotkać.

Wkłady z mikrofibry

Wykazują największy stopień chłonności ze wszystkich. Oprócz tego zatrzymują skutecznie wilgoć wewnątrz włókien, dzięki czemu ryzyko, że pielucha przecieknie jest znikome. Wkłady z mikrofony najlepiej zdają egzamin w zestawie z pieluszkami typu kieszonka, a także jako bardzo chłonne wkłady nocne.

Wkłady bambusowe

Chociaż w porównaniu z mikrofibrą są one zdecydowanie mniej chłonne to wygrywają pod względem delikatności wobec skóry dziecka. Możliwe też jest odczuwanie przez dziecko wilgotności pieluchy, co wykorzystują rodzice, aby oduczyć je od korzystania z pieluch. Wkłady bambusowe wykazują właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne, a także nie wywołują jakichkolwiek podrażnień.

Wkłady bawełniane (tetrowe)

Chłonność tego rodzaju wkładów, podobnie jak i pieluszek tetrowych zależy od gramatury tkaniny. Wkłady te łączy dość sporo z wkładami bambusowymi, ponieważ również nie podrażniają skóry.

Na co zwrócić uwagę kupując pieluchy wielorazowe?

Decydując się na zakup pieluch wielorazowych należy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • rodzaj pieluchy – kieszonka, Snap In One, All In One,
  • rodzaj wkładów – bambusowe, bawełniane lub z mikrofibry,
  • rozmiar pieluchy – do wyboru mamy dwa rozmiary NB oraz OS,
  • rodzaj zapięć – napy czy rzepy.

Niektóre z tych aspektów już omówiliśmy. O innych opowiemy w dalszej części tekstu.

pieluszki wielorazowe - ekopieluszkimuumi.pl
Co o pieluszkach wielorazowych myślą inni rodzice? Poznaj ich opinie.

Jak dobrać rozmiar pieluchy wielorazowej?

Wybierając pieluchy wielorazowe mamy do wyboru dwa rozmiary:

  • NB, czyli NewBorn, które przeznaczone są dla noworodków,
  • OS, czyli One Size, które są rozmiarem uniwersalnym i mogą starczyć do około 1 roku życia dziecka.

Pieluchy uniwersalne umożliwiają stosowanie ich u dzieci przez dość długi okres czasu ze względu na możliwość regulowania ich szerokości w pasie oraz udach.

Z kolei rozmiar newborn sprawdza się najlepiej, gdy dzieci są wcześniakami lub, gdy w momencie urodzenia ich waga była niższa niż 3 kilogramy.

Jak prać pieluszki wielorazowe?

Trudno dokładnie sprecyzować w jakiej temperaturze należy prać wszystkie pieluszki wielorazowe, ponieważ zależy to od materiału pieluchy oraz używanych środków piorących. Jednak ogólnie przyjęty zakres temperatur wynosi od 30 do 60 stopni Celsjusza.

Jeśli pielucha została zabrudzona kupą to najpierw musimy wyrzucić tę niezbyt przyjemną zawartość do sedesu, a pieluszkę opłukać pod bieżącą wodą.

Do prania pieluch wielorazowych oraz wkładów nie należy używać wybielaczy, mydeł, płynów zmiękczających tkaniny czy jakichkolwiek środków do prania kolorowych ubrań. Wymienione produkty zmniejszą chłonność pieluszek, a także mogą przyczynić się do powstania podrażnień skóry.

Opinie

Zdaniem wielu rodziców pieluchy wielorazowe są bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko dla skóry i zdrowia dziecka, ale również ze względu na mniejszą liczbę odpadów. Jest to aspekt, który definitywnie ucieszy rodziców żyjących ekologicznie.

Oprócz tego, jako zalety rodzice wymieniają także delikatność dla dziecięcej skóry oraz przepuszczalność powietrza tego rodzaju pieluch co sprawia, że ryzyko odparzeń czy podrażnień skóry znacząco maleje.

Producenci i ceny

Do producentów pieluszek wielorazowych należą firmy takie jak Anais, Akuku, Bambino Mio, Bobolider, Canpol babies, Cosing, Done by Deer, FunkyBox, GroVia, Jollein, Kikko, La Millou, Mila, Poofi, Pulp, Sensillo, Texpol oraz Zaffiro. Ceny pieluch wielorazowych zależą od ich rodzaju oraz materiałów z jakich zostały wykonane i wahają się od około 20 do 70 złotych za sztukę.

W filmiku niżej możecie zobaczyć co o pieluchach tego typu sądzi doświadczona mama:

A jakie jest Wasze zdanie na temat pieluch wielorazowych?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *